V Sloveniji lahko vsak obišče zdravnika in ob pravilnem zavarovanju mu ni treba ničesar doplačevati. Poleg obveznega zavarovanja je treba urediti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Če imate urejeni obe vrsti zavarovanja, lahko brez problema obiščete vse vrste zdravnikov in pregledali vas bodo brez doplačila. Poleg tega bodo vse storitve in nujna zdravila za vas brezplačni. To je priporočljivo za vse prebivalce, saj vam lahko prihrani res veliko denarja, če se slučajno poškodujete ali zbolite.
Prav vsak se lahko odloči za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, tako kot za osnovno zavarovanje. Osnovno zavarovanje vam krije delodajalec. Tisti, ki še niso polnoletni ali pa vsi tisti, ki se šolajo (do 26. leta) pa so v veliki večini zavarovani preko svojih staršev. Potem so tu še upokojenci in brezposelni. Upokojenci imajo plačano zavarovanje s strani ZPIZ-a, brezposelni pa si zdravstveno zavarovanje plačujejo sami ali pa za kritje zavarovanja zaprosijo na Centru za socialno delo.
Ko gre za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, pa ga mora vsak kriti sam. To velja za zaposlene in upokojence. Sami si morajo dodatno zavarovanje kriti tudi starejši od 26. leta, ne glede na status. Otroci in mladi do tega leta pa imajo, tako kot osnovno zavarovanje, pokrito s stani staršev. Pri brezposelnih je situacija enaka, kot pri osnovnem zavarovanju. V vsakem primeru pa je priporočljivo, da na en ali drug način poskrbite, da je vaše zdravstveno zavarovanje v celoti pokrito. Tako se lahko izognete dodatnim stroškom, ki se lahko pojavijo, če potrebujete zdravljenje.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje lahko sklenete pri treh zavarovalnicah. To so Triglav, Vzajemna in Generali. Pri vseh treh so storitve popolnoma enake. Razlike pa so v plačilu, pa čeprav res minimalne. Če imate pri kateri od naštetih zavarovalnic že sklenjeno zavarovanje, je smiselno, da se tudi za dopolnilno zavarovanje odločite za to zavarovalnico.