Se zanimate za nakup čistilne naprave in ne veste, kakšno izbrati? Oglejte si male čistilne naprave in izberite pravo za vaš dom.
Vsaka hiša na leto proizvede večjo ali manjšo količino odpadnih voda, ki jih je treba prečistiti, da ne škodujejo okolju. Pri prečiščevanju teh voda so najpomembnejši element čistilne naprave, ki jih lahko razdelimo na tri vrste: maščobolovilce, greznice in male čistilne naprave.
Male čistilne naprave se (pogosto) uporabljajo v vseh gospodinjstvih, kjer priklop na javno kanalizacijsko omrežje ni mogoč. Za namestitev čistilne naprave ne potrebujete posebnega gradbenega dovoljenja, ampak o tem le obvestite pristojno komunalno podjetje in mu zagotovite tehnično dokumentacijo po vgradnji.
Male čistilne naprave pri delovanju posnemajo naravno delovanje mikroorganizmov, ki skrbijo za razgradnjo nečistoč. Razgradnja v teh napravah poteka zelo hitro. Naprave imajo različne načine razgradnje nečistoč – to lahko poteka v za to namenjenih posodah, v koreninskem sistemu rastlin ali pa za ta proces uporabljajo membrane. Čistilno napravo sestavlja aeroben in anaeroben del.
Obstaja veliko različnih vrst malih čistilnih naprav, ki so primerne za različne potrebe čiščenja odpadnih komunalnih voda. Največkrat uporabljane so pretočne, biološke, membranske in rastlinske čistilne naprave. Glede na število ljudi, ki običajno živijo v eni hiši, se določi kako velika čistilna naprava je najprimernejša za posamezno gospodinjstvo – prevelika ali premajhna čistilna naprava je namreč lahko neučinkovita pri svojem delovanju.
Ohišja čistilnih naprav so ponavadi narejena iz betona ali plastike, odvisno glede na mesto vgradnje. Betonsko ohišje je primerno za vgradnjo v podtalnico in je težje, plastično pa je lažje in enostavnejše za čiščenje. Modernejše male čistilne naprave je lahko upravljati, imajo pa tudi številne uporabne funkcije, kot na primer funkcija dopustniškega režima, ki omogoča, da naprava v času vaše odsotnosti deluje z zmanjšano močjo ali pa funkcija za javljanje motenj v delovanju čistilne naprave.
Čistilna naprava ne sme biti izpostavljena soncu ali mrazu, saj v takih pogojih mikroorganizmi ne morejo dobro delovati, optimalno pa začne delovati šele po nekaj mesecih, saj potrebujejo mikroorganizmi določen čas, da se razvijejo.